روی خط خبر

مراسم رونمایی کتاب دوجلدیِ مکتب‌های ادبی ایران و جهان – قسمت اول

فیض شریفی - مکتب‌های ادبی ایران و جهان

گزارش مراسم رونمایی کتاب دوجلدیِ مکتب‌های ادبی ایران و جهان، به‌تألیف «فيض شریفی»:

کتاب دوجلدیِ «مکتب‌های ادبی ایران و جهان»، به‌قلم «فيض شريفی»، توسّط انتشارات «حسّ هفتم» و با اجرای دکتر «اشرف‌السّادت کمانی»، روز چهارشنبه، ۱۵آذر، مصادف با سالروز تولّد استاد شريفی، در سال «غزل حافظیه رونمایی شد.

مکاتب 2

در این رویداد بزرگ، جمع بزرگی از فرهیختگانِ شیراز و مناطق دیگرِ کشور، ازجمله «رحیم هودی»، پیشکسوت هنرهای نمایشی؛ «سيروس رومی»، شاعر و ناقد و پیشکسوت روزنامه‌‌نگاری؛ «سيروس نوذری»، شاعر و پژوهشگر؛ «عبدالمجید زنگویی»، شاعر و نویسنده و… حضور داشتند.

دکتر کمانی، مجریِ مراسم، جلسه را با معرّفی دو جلد کتاب وزین مکتب‌های ادبی ایران و جهان، آغاز کرد و پس از آن، فيض شریفی، این کتاب را آنتولوژی شعر و نثر جهان دانست و درباره‌ی این اثرِ پُربار و قطور گفت: «فرهنگ و ادب جهان غرب، مدیون فرهنگ و ادب ایران است. آن‌ها از ما گرفتند، ولی بعد، بهتر و مدرن‌تر از ما، به ما پس دادند. من ادبيات ایران را از ابومنصوری و رودکی تا ادبيات معاصر ایران و جهان بررسی کرده‌ام و در یک نقدِ تطبیقی، شخصیت‌های بزرگ ایران را با شخصیت‌های بزرگ جهان مطابقت داده‌ام؛ سبک‌های ادبیِ ایران را با مکتب‌های ادبیِ جهان طاق زده‌ام و اصطلاحات توصیفی و آرایه‌های ادبی و قالب‌های شعری را در پایان کتاب تدریس کرده‌ام. من بیش از چهل سال در مراکز متوسّطه و تربیت‌معلم و دانشگاه تدریس کرده‌ام و آموزه‌های خود را در این کتاب آورده‌ام.»

مکاتب 6

در ادامه‌ی برنامه، دو کلیپ از دکتر «حسین رضوی‌فرد» و دکتر «فرزاد کریمی» پخش‌ شد. دکتر رضوی‌فرد بر این باور بود که مکتب‌های ادبی فيض شریفی، کار ارزشمند و هوشمندانه‌ای است…

این کتاب ،جزء‌به‌جزء سبک‌ها و مکاتبِ ایرانی و اروپایی را بررسی کرده است. بنابراین، لازم است که دانش‌پژوهان از این اثر فرهومند استفاده کنند.

دکتر فرزاد کریمی، دوجلدیِ مکتب‌های ادبی ایران و جهان را با مکتب‌های ادبی «سیدحسینی» و «شمیسا» مقایسه کرد و مکاتب ادبی فیض شریفی را به این علّت ارزشمندتر معرّفی کرد که برای خواننده پرسش ایجاد می‌کند و او را به چالش می‌گیرد. دکتر فرزاد کریمی در ادامه‌ی سخنان خود، پیشنهاد کرد که استاد فيض شریفی جلد سوّم این کتاب را به رشته‌ی تحریر درآورد.

مکاتب 4

پس از پایان سخنان مفصّل این دو استاد ارجمند، آقایان «محمدرضا پرویزی» و «داريوش برزو»، پشت تریبون قرار گرفتند. دکتر محمدرضا پرویزی، درباره‌ی این کتاب، خطاب‌ به ناشر محترم حسّ هفتم گفت : «اگر فقط همین کتاب را چاپ کرده و انتشارات را تعطیل کرده باشید، باز هم کار بزرگ و سترگی انجام داده‌اید. من این اثر ارزشمند را به چند نفر کارشناس نشان داده‌ام. آن‌ها پس از خواندن مکتب‌های ادبی ایران و جهان «فیض شریفی» گفتند خیلی سخت است که این‌همه ساده بنویسی و مکاتب هنری جهان را به این خوبی تشریح و تبیین و تدریس کنی.

از نگاه من، فيض شریفی، بزرگ‌ترین ناقد ایران است. ایشان یک‌تنه، بدون هیچ چشمداشت مادّی، آنتولوژی شعر و داستان ایران و جهان را نوشته است.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *